Slunečný ostrov Rhodos

Čtvrtý největší ostrov Řecka

Řecký ostrov Rhodos patří do skupiny Dodekanéských ostrovů na západě Řecka. Mezi dodekanéskými patří Rhodu co do velikosti první místo. V celém Řecku je pak po Krétě, Evii a Lesbu jeho čtvrtým největším ostrovem.

Dvě moře

Břehy ostrova Rhodos jsou omývány Egejským a Středozemním mořem. Vlny Egejského moře se rozbíjejí o severní pobřeží ostrova, Středozemního moře pak bije do pobřeží v jeho jižní části. Mezi severní částí Rhodu a tureckou pevninou se nachází necelých 10 kilometrů široký průplav. Cestovateli je tato destinace často vyhledávaná nejen pro své památky, ale též kvůli konstantnímu příjemně teplému klimatu a samozřejmě zdejším plážím.

Sever ostrova

Podél pobřeží na severu ostrova Rhodos bývá často větrno. Proto sem obvykle cestují příznivci windsurfingu a kiteboardingu. Pláží pokrytých pískem je zde jen velmi málo, převládají hlavně oblázkové a kamenité. Absence písku je ale stejně tak důvodem, proč je u severní části Rhodu mořská voda tak průzračně čistá. Turisty na dovolené tak jeho severní část přímo vybízí k potápění a šnorchlování.

Na příznivce historie tady čekají 2 torza hradů Kritini a Monolithos. Z obou je překrásný výhled na mořskou hladinu a nedaleké menší ostrůvky. Při cestě do hlavního města ostrova se vyplatí navštívit geograficky zajímavé místo, kde se mísí vody Středozemního moře a moře Egejského.

Pláže východního pobřeží

Na východě ostrova Rhodos se nacházejí hlavně pláže se zlatavým pískem. Právě proto zde bylo postaveno daleko více hotelů a dalších kapacit, sloužících k ubytování turistů, než v západní části. Písčité pláže vyhledávají hlavně rodiny s dětmi, neboť je tu mírný vstup do vody.

Podél pobřeží Rhodu je možné vyzkoušet spoustu vodních sportů a nejrůznějších druhů zábavy. K nim patří kupříkladu let na padáku taženém motorovým člunem či jízda na banánu. Mezi nejznámější letoviska východní části Rhodu patří Lindos, Faliraki a Kolymbia.

Pláž Tsambika

Byla by škoda během dovolené na ostrově Rhodos nevidět, jak vypadá jedinečná dlouhá písečná pláž Tsambika. Nenachází se u žádný hotel a turisté se k ní dopravují vypůjčenými automobily či mopedy. Na pláži se ovšem nachází vše pro strávení hezkého dne. Je možné tady využít takové vymoženosti jako jsou restaurace a bary. A pochopitelně zde nechybí sprchy.

Další pláže

Jižně od Faliraki se nachází malá polokruhová zátoka, která je lemována skalisky. Turisté na dovolené na Rhodu se zde ocitnou v okouzlující přírodní scenérii. Mořská voda při pobřeží mění svou barvu od světle zelené až temně modrou. Tato pláž nese jméno po známém herci Anthony Quinnovi a protože je dosti oblíbená, hlavně během nejvyšší sezóny bývá občas přeplněná.

K nejdelším plážím na ostrově patří pláž Afantou. Ta je asi 7 kilometrů dlouhá, poměrně rovná a vzhledem k jejím rozměrům bývá prakticky liduprázdná. Povrch tvoří hrubší písek a je ideální ke koupání jak celých rodin, tak také nezkušených plavců. Jižně od pláže jsou vidět útesy u Kolymbie.