Karpathos

Kouzelný Karpathos

Mezi ostrovy Rhodem a Krétou se v Egejském moři vine krásný ostrov Karpathos. Bývá zařazován k souostroví Dodekanésos a je jeho 2. největším ostrovem. V severní části k němu patří ještě ostrůveček Saria. Ke Karpathu pak od jihu náleží ještě ostrůvky Armathia a Kasos. Znamením Karpathu je bující příroda a atmosféra původního Řecka, kterou tady mohou turisté vnímat na každém kroku. Na délku měří Karpathos asi 50 kilometrů a široký je od 6 do 11 kilometrů. Jeho pobřeží se táhne v celkové délce 160 kilometrů a jeho hlavním městem je Pigadia.

Klidný ostrov

Vzhledem k tomu, že Karpathos ještě příliš nezasáhl masový turistický průmysl jako nedaleké ostrovy Kréta či Rhodos, návštěvníci na ostrově mohou strávit úplně odlišnou dovolenou než se pouze povalovat na lehátcích pod slunečníky podél písečného pobřeží. Ostrov Karpathos je totiž plný kontrastů. Dal by se charakterizovat jako velice hornatý a je možné říci, že se vlastně jedná o jedno velké horstvo. Nejvyšší vrchol se jmenuje Kali Limni a z moře se zvedá do výšky přes 1.200 m. Místní fauna a flóra je velice pestrá. Daří se tu borovicovým lesům, cypřišům i olivovým hájům. Rozlehlé pláně ve vnitrozemí pak pokrývají louky s voňavými bylinami. Daří se tu i vínu a ovocným stromům.

Příznivé podnebí

Díky dobrým klimatickým podmínkám je Karpathos považován za téměř ideální místo pro strávení příjemných dní během zasloužené dovolené u moře. V sezoně tady dochází ke srážkám jen minimálně a slunečního svitu si zde dosytosti užije úplně každý. Pláže jsou ponejvíce písečné, ale občas je možné natrefit i na oblázkovou pláž. Tu prý nejhezčí, Apellu, tvoří písek zlaté barvy. Apella je lemována zelenými stráněmi a skalisky.

Všudypřítomné kontrasty

Karpathos je ostrovem plným kontrastů. Návštěvníci Karpathu mohou během dovolené na vlastní oči spatřit na jedné straně příkré a velmi ostré skály nebo útesy, vyčnívající z moře a na straně druhé je ostrovní krajina zelená a velice úrodná. Sever Karpathu je poměrně hornatý a pustý. Jeho jižní část je naopak zelená a velice úrodná. Nejjižnějším výběžkem na Karpathu je mys Kastelo. Severní hranici pak tvoří maličký ostrůvek Saria.

Pláže Karpathu

Hlavním důvodem, proč turisté přilétají na dovolenou na Karpathos, jsou krásné pláže. Podél pobřeží se nalézá značné množství pláží nejrůznějších typů. Za zmínku určitě stojí Achata, oblázková pláž na východním pobřeží. Nad malebnou pláží Kyra Panagia stojí maličký kostelík s jasně červenou kopulí. Ve východní části ostrova se pak nalézá již zmiňovaná pláž s jemným pískem Apella. Jih ostrova je bohatý na malé a opuštěné pláže, skryté v malých zátokách. Ty skýtají turistům na dovolené dostatek soukromí.

Azurově modrá voda v turistech nutně vyvolává dojem, že se ocitli někde v karibském ráji a nikoliv na středomořském ostrově. Mezi oblíbené pláže dále patří Damatrie, Kyra Panagia, Agios Nikolaos, Achata, Mikri Amopi, Diakoftis či Agios Thoros. Na jihu ostrova jsou mimo jiné i skvělé podmínky pro vodní sporty, hlavně windsurfing a další způsoby plachtění.

Poznávání ostrova

Kvůli procestování Karpathosu se dá vypůjčit skútr, motocykl nebo auto. V průběhu několika dní se tak dá dokonale poznat celá ostrovní krajina. Turisté mohou procestovat vnitrozemí ostrova a také pobřeží ze všech stran. Vydat se je možné samozřejmě i na pěší výlety. Obvykle se však doporučuje pořídit si mapu a pohybovat se pouze po vyznačených stezkách.