Řecký ostrov Ithaka

Mýtická Ithaka

Ithaka je ostrov v Řecku, patřící k Jónským ostrovům západně od řecké pevniny. A i když patří spíše k malým ostrovům, však také její rozloha se blíží pouze necelým 100 kilometrů čtverečním, je dokonalým místem pro odpočinek. Skýtá nespočet možností, jak strávit ve zdejších letoviscích moc hezkou a ničím nerušenou dovolenou u moře. Na délku měří Ithaka pouze asi 30 kilometrů. I přesto doslova vybízí k pečlivému poznávání místní přírody ať už na kole, pešky nebo vypůjčeným automobilem. Strávit dovolenou na Ithace na jednom místě by byla veliká škoda.

Absence letiště

Ostrov Kefalonia, který je mezi turisty zatím populárnější destinací pro letní dovolenou u moře než Ithaka, je vzdálen necelé 4 kilometry. Na Ithace samotné zatím nebylo postaveno letiště. Proto většina návštěvníků, směřujících na Ithaku na svou zaslouženou dovolenou, se k Ithace dopravuje po přistání na Kefalonii lodí. Po moři se dá z Ithaky dostat také na nedalekou Lefkadu, všeobecně proslavené a mezi turisty velmi oblíbené Korfu či dokonce přímo na řeckou pevninu do přístavu Patras.

Původní atmosféra

Ithaka se neřadí mezi nadměrně turisticky vytížené a navštěvované řecké ostrovy. To je důvodem, proč si stále zachovává svůj nenucený charakter a především permanentní pohodu. Dá se zde prožít úžasná odpočinková dovolená stranou masivní turistiky a pulzujících letovisek, která neusínají ani po setmění. Díky příjemnému podnebí je příroda na Ithace většinu času zelená. Turisté tady často narazí na vzrostlé borovice, vinice, olivy a cypřiše. Dovolená na Ithace se tak bude líbit i milovníkům přírody. Na své si tady samozřejmě přijdou též milovníci pěší turistiky.

Ithaka ze člunu

K prozkoumání ostrova Ithaka si lze vedle nejrůznějších motorových i nemotorových vozidel zapůjčit motorový člun. Ten je často nejlepší volbou, jak poznat Ithaku v celé její kráse. Na něm se totiž dá nejen objet ostrov kolem dokola, ale dokonce se vypravit na další okolní ostrovy. Na ty, kdo cestu absolvují, zde čeká klid, pohoda a prakticky žádní výletníci. Co víc je možné si na dovolené na řeckých ostrovech přát? Navíc byly skoro všechny pláže na Ithace oznámkovány Modrou vlajkou za čistotu moře.

Něco pro každého

Na ty, které nebaví během dovolené pouze ležet na pláži a povalovat se na plážových lehátkách či jen tak odpočívat pod slunečníkem, čekají na Ithace historické památky a působivá středomořská krajina. Unikátním zážitkem bývá tůra na nejvyšší horu Niritos nebo horu Merovigli. Na řadě míst lze spatřit kostelíky, tolik rozšířené po celém Středomoří. Ty jsou kromě Ithaky obvykle rozesety téměř na každém řeckém ostrově.

Za nákupy je ideální vypravit se do přístavu a současně hlavního města ostrova Ithaka. Podél malebné zátoky byla postavena řada různě namalovaných domků, obchůdků se suvenýry a kaváren s občerstvením. Pro labužníky, vyžívající se v atmosféře středomořských ostrovů, příznivce odpočinku a relaxace, či dokonce neoblomné romantiky je Ithaka ideálním místem ke strávení krásné letní dovolené. A turisté na ni budou o návratu do své domoviny určitě ještě dlouho v tom nejlepším vzpomínat.