Kalymnos v Řecku

Ostrov Kalymnos

Řecký Kalymnos leží uprostřed Egejského moře. Je čtvrtým největším ostrovem řecké skupiny ostrovů s názvem Dodekanesos (někdy též Dvanáctiostroví). Chlubit se může především svojí bohatou minulostí. To jasně dokazuje značné množství různých archeologických památek, které jsou rozesety po celém ostrově. Kromě nich návštěvníkům nabízí značné množství krásných pláží ke koupání v průzračně čistém moři. A malebné ostrovní vesničky doslova nabádají k toulání se po setmění. Ostrov je též známý pěstováním mořských hub. Kvůli vyhlášeným lezeckým terénům ho velmi často navštěvují horolezci.

Kalymnos se nachází kousek od tureckého pobřeží, na půli cesty mezi ostrovy Kos a Leros. Je porostlý množstvím vegetace a jeho povrch je značně hornatý. V západní části ostrova na pobřeží se nacházejí romantické zátoky a pláže. Východní část Kalymnu naopak životem nehýří a je zde jen málo vegetace. Na západ tak cestují na dovolenou nejčastěji romantici a také příznivci plážového lenošení. Východ Kalymnu je pak oblíbeným cílem pro dobrodruhy. Plocha ostrova dosahuje hodnoty přibližně 100 kilometrů čtverečních. Zdejší klima je typicky středomořské. V průběhu sezóny se turisté na ostrově mohou vyhřívat při teplotách kolem 30 °C a déšť tu prakticky neznají.

Pothia

Hlavním městem ostrova je Pothia, občas nazývaná Kalymnos. Právě tady je ve všech jeho koutech znát, že Kalymnos se nachází v samotném centru lovu mořských hub. Během toulek po okolí tu návštěvníci na letní dovolené narážejí na celé řady prodejen a stánků, jež tento suvenýr prodávají. Při případné koupi je hlavní nenechat se oklamat a vybrat si ten správný. Kvalitní mořská houba má tmavou barvu a velké množství průduchů.

Letoviska Kalymnu

Kalymnos však nabízí mnoho dalších míst, která by měl každý turista vidět. Za všechny stojí za zmínku například dřívější hlavní město Chorio s středověkým hradem a troskami starobylého kostela. V krásném a sytě zeleném údolíčku se nachází poklidné letovisko Kantouni. V něm si mohou turisté na dovolené užívat skvělé koupání a jedinečné písečné pláže. K dispozici jsou zde četné taverny, restaurace a bary, zvoucí na něco dobrého či jen tak posedět.

Mirties a Masouri jsou velmi populární díky svým prvotřídním plážím. Hezkým zážitkem z dovolené je též cesta za poznáním blízkého ostrova Telendos. Pro příznivce lezení je jeho návštěva přímo povinností. Je zde více než 40 sektorů a ideálním obdobím pro lezení je jaro. Prudké skály z vápence sem vábí příznivce horolezectví z celého světa.