Chios

Ostrov vůní

Ostrov Chios je 5. největším ostrovem Řecka a leží v souostroví Kyklady v Egejském moři. Občas se o něm mluví jako o ostrovu vůní. Jaký je k tomu důvod? Po celé ploše ostrova rostou jasmíny a pomerančovníky. Ty propůjčují Chiu charakteristickou nasládlou vůni. Ve všech koutech ostrova rostou ovocné sady, granátová jablka, fíky, pomeranče, mandarinky, další citrusy a nachází se tu i pole s divoce rostoucími tulipány. Návštěvníci bývají očarováni jeho přirozeností a poutavým mořem s až neuvěřitelně čistou vodou. Chios si sebou nese bohatou minulost a byl dokonce i jakýmsi centrem helénské kultury. Žili zde historičtí velikáni jako byl Homér, Neophytos Vamvas a řada dalších osobností historie.

Chios je 213 kilometrů dlouhý a zabírá plochu téměř 850 kilometrů čtverečních. Jeho břehy jsou omývány Egejským mořem. Sever ostrova je jen sporadicky osídlen. Nalézá se tady i nejvyšší hora ostrova Mt. Pelinaios, tyčící se do výšky téměř 1.300 metrů. Dění na ostrově se točí kolem hlavního města Chio. V něm trvale bydlí valná část místních a nachází se tu i nejdůležitější přístav na ostrově. Na Chiu je k vidění několik starobylých vesniček. Domy a obydlí místních bývají udržována v nezměněné podobě, což na přijíždějící turisty působí velice romantickým dojmem. Mezi nimi se sem tam nachází taverna, připravující chioskou kuchyni. Takové místo obvykle už z dálky láká kolemjdoucí svou příjemnou vůní.

Pláže ostrova Chios

Na Chiu si návštěvníci mohou volit mezi několika plážemi a rozhodnou se pro tu, jež odpovídá jejich požadavkům. Rodiny s dětmi obvykle vyhledávají pláže s jemným pískem kvůli svým dětem. Mladší jedinci zase rádi tráví čas na plážích s mořskými útesy a bohatým životem pod hladinou. Směřuje sem také velké množství příznivců vodních sportů. Ti sem cestují kvůli tomu, aby tu mohli vyzkoušet místní vlny a provozují tady často windsurfing a surfing. Většina pláží je písčitých a jen málo jich je oblázkových. K nejznámějším plážím patří Karfas, Mega, Aghia Fotia, Limnionas a pláž Emporios. Povrch té posledně jmenované tvoří černé kamínky a koupání na ní působí poněkud exotickým dojmem.

Vzhledem ke skutečnosti, že se ostrovu zatím daří uchovat si svůj původní charakter a ráz a nepodléhá masovému turismu tak jako například Kréta, Santorini nebo Korfu, jsou i zdejší pláže většinou přírodní. Turisté by na nich jen těžko hledali například sprchy se sladkou vodou, převlékací kabinky, stánky s rychlým občerstvením či nejrůznější fastfoody.

Romantika a odpočinek

Na dovolenou na Chios se však nejezdí kvůli tomu, aby zde turisté prožívali čas zaslouženého volna a odpočinku v luxusních hotelích, na pláže je vozily hotelové taxíky a vedle odpočinku na hlídaných plážích se v odpoledních hodinách věnovali golfu. Chioská atmosféra slibuje dokonalé zážitky těm jedincům, kteří sem přicestovali poznat starobylé Řecko a jeho původní kulturu a tradice.

Letní dovolená na Chiu představuje naprostý relax. Pláže nejsou přeplněné a nehrozí tady masový turismus. I proto si tady mohou jeho návštěvníci vychutnávat dokonalé soukromí. Od května do října se teploty pohybují kolem třicítky a panuje tu letní sezona. A během zimy není problém Chios navštívit a vydat se poznávat místní památky nebo se věnovat pěší turistice.