Zakynthos

Okouzlující Zakynthos

Údajně nejhezčím ostrovem v Jónském souostroví západně od řecké pevniny je turisticky významný a nutno konstatovat že i hojně navštěvovaný Zakynthos. Je možné jej stručně charakterizovat coby kvetoucí a sytě zelený kus země. V jeho vnitrozemí se krčí malebné horské vesničky a mnoho nejrůznějších klášterů. Hlavní město ostrova nese stejný název jako ostrov sám Zakynthos. Jméno je odvozeno od divokých hyacintů, které tu na ostrově každé jaro rozkvétají téměř na každém kroku.

Pláže Zakynthu

Na Zakynthu jistě nebude na letní dovolené u moře dlouhá chvíle těm, kdo milují krásy přírody a současně ji rádi poznávají. Proslavenou zvláštností ostrova je pláž Xigia. Nejedná se sice o nijak rozlehlou pláž a její povrch netvoří písek, nýbrž oblázky. Zajímavostí tohoto místa je ovšem skutečnost, že se zde pod vodou uvolňuje síra. Voda u pobřeží má nádech bílé až nažloutlé barvy, je značně cítit po síře a má blahodárné účinky. Zamilovaní naopak míří ke Mizithreským skalám. K nim se váží báje o Alexandrovi a Roxaně a jejichž návštěva slibuje lásku po celý zbytek života.

Něco pro milovníky přírody

Na ostrově Zakynthos se také nachází největší zoologická zahrada v této části Řecka. Chovány tu jsou stovky nejrůznějších živočichů od obojživelníků přes ptáky až po savce. Park nese název Kamenný Askos a jeho návštěvu by si neměl nikdo z turistů nechat ujít.

Pláže Zakynthu

Pláž ztroskotání

K lenošení během dovolené u příjemně prohřátých vod Jónského moře přímo zvou ty nejhezčí pláže s mramorovým pískem. Tou nejvíce oblíbenou je Navagio (také pláž Ztroskotání), u které se turisté koupou v tyrkysově modrém moři. Když je jasná obloha, barva moře je tak intenzivní, že z ní mohou až bolet oči.

Agrassi

Oblíbená pláž Agrassi se nachází nedaleko stejnojmenného hotelového resortu asi 5 kilometrů od hlavního města Zakynthu. Její povrch je tvořen bílým pískem. Vzhledem k její oblíbenosti tady nechybí obvyklá turistická vybavenost v podobě množství barů, stánků s rychlým občerstvením, obchůdků s nejrůznějším zbožím a samozřejmě také taveren.

Porto Zoro

Krásná písečná pláž Porto Zoro leží necelých 20 kilometrů od hlavního města. Voda při pobřeží je tady průzračně čistá. Její návštěvníci mohou zajít na něco dobrého k jídlu do několika typických řeckých taveren. Z Porto Zoro se také naskýtá jedinečný výhled na moře a blízké skalní útesy.

Banana Beach

Dlouhá písčitá pláž Banana Beach s průzračně čistou vodou je mnoha turisty, kteří již na ostrově Zakynthos prožili dovolenou a mají jej procestovaný, považována za jednu z nejkrásnějších pláží na celém ostrově Zakynthos. K dispozici je několik plážových barů. Samozřejmě nechybí možnost zapůjčit si slunečníky a plážová lehátka lehátky.

Ostrov želv

Symbolem ostrova Zakynthos je však želva Caretta Caretta. Ta na Zakynthos každým rokem přitáhne tisíce natěšených turistů. Na zdejším pobřeží se tento živočich v letních měsících rozmnožuje a na plážích klade svá vajíčka. Bohužel díky velké turistické vytíženosti ostrova se ale stala ohroženým druhem a je přísně chráněná. Setkání s těmito živočichy je možné absolvovat na jihu ostrova. Je nutné si ovšem uvědomit, že vzhledem k jejich výskytu jsou v těchto místech zakázány veškeré vodní sporty. Za želvami se každý den pořádají i výpravy lodí. Návštěvníci si tak mohou vychutnat plavání vedle těchto vzácných živočichů.