Ostrov Kréta

Největší řecký ostrov

Ostrov Kréta není jen nejrozlehlejším řeckým ostrovem. Současně je též ze všech řeckých ostrovů nejrozmanitějším. Krásné moře, divoké hory a celá řada dalšího bohatství přivádějí každou sezónu na ostrov Kráta velké množství cestovatelů ze všech koutů světa.

Pestrá historie

Pověst říká, že právě na Krétě se zrodil mocný Zeus. Není ale jediným bohem, jež má na ostrově Kréta svůj původ. Své stopy zde zanechala bohyně Europa, Ariadna a celá řada dalších. Rozmanitost Kréty se však netýká pouze mytologie. I geograficky poskytuje Kréta turistům jednu zajímavost. Cestovatelé si tu mohou zaplavat hned ve 2 mořích. Severní část ostrova omývají vody Egejského moře, naproti tomu jižní pobřeží již náleží k moři Libyjskému.

Nejslunnější místo Evropy

Geograficky se řadí ostrov k těm jižně situovaným. To je jedním z důvodů, proč patří k vůbec nejslunečnějším místům Evropy. Záruka hezkého počasí a slunečních paprsků během celého dne je zde téměř 100%-ní. V průběhu léta tady prakticky neprší a teploty se pohybují přes 25 stupňů.

Dobrodružný jih

Na jih ostrova cestují v první řadě dobrodružné povahy. Nenabízí se tu totiž hromady pláží, avšak místní pohoří přímo lákají k trekkingu a horolezectví. Skály tady strmě padají až k hladině moře. A těm turistům, kteří se odhodlají vystoupit až k vrcholu, poskytnou působivé výhledy po okolí a na moře, táhnoucí se až za horizont.

Pohodová atmosféra na severu ostrova

Sever Kréty zase 100%-ně sedne těm návštěvníkům, kteří touží po pohodě, odpočinku na plážích s jemným pískem a chtějí si užít slunce. Pro ty, kteří na Krétu přicestují relaxovat, je severní část Kréty doslova ElDorádem na zemi. Ke všemu na jihu ostrova se nachází hezká řádka míst, která jsou téměř ideální pro potápění. Nádherné poklidné zátoky a místní vesničky ke všemu přirozenost ostrova Kréta jen dokreslují.

Pláže Kréty

Balos

K nejzajímavějším plážím na ostrově Kréta určitě patří zátoka jménem Balos. Ta je k nalezení na nejvzdálenějším severozápadním výběžku ostrova. Pravda, cesta k ní je poněkud komplikovaná. Posledních asi 5 kilometrů je vhodných tak maximálně pro čtyřkolky nebo offroady a z parkoviště je to ještě další čtvrthodina pěšky. Ale to, co se pak před návštěvníky tohoto koutu Kréty naskytne, určitě za tu námahu stojí. Krásná laguna s povrchem z jemného písku je jako vystřižená ze žurnálu a mělká voda podél pláže je krásně prohřátá horkým středomořským sluncem. Jedinečná kombinace bílého písku a azurové zátoky skutečně vyvolává až neuvěřitelnou podobnost s plážemi v Karibiku.

Preveli

Další zajímavá pláž Preveli se nachází jen několik stovek metrů od kláštera Piso Preveli. Posledních několik kilometrů opět není úplně ideálních pro městská auta, ovšem i tuto cestu se určitě vyplatí absolvovat. Pláž Preveli je totiž jedinečná hned z několika pohledů současně. Zaprvé se zde vlévá do moře řeka Kissano Faraggi. A zadruhé kolem pláže rostou nádherné palmy, které nejsou jinde na ostrově Kréta až tolik časté. Nejde o nijak rozlehlou pláž, ale i tak zde nebývá mnoho turistů. Pláž má písečný povrch, avšak mořské dno je kamenité a svažuje se docela příkře do hloubky.

Elafonissi

Pláž Elafonissi v jihozápadní části Kréty se nalézá další zajímavá pláž. Cesta na pláž je, jak už bývá u nejhezčích pláží Kréty, trochu komplikovaná. Elafonissi ale určitě stojí za návštěvu. Pláž je písčitá, vstup do vody pozvolný a je tady možné projít v mělké vodě až na blízký ostrůvek. Ten má za sebou pohnutou historii, ovšem dnes jde o jedno z nejhezčích míst na ostrově.