Alonissos v Řecku

Neobjevený Alonissos

Během několika málo posledních let bývá neprávem opomíjeným tipem v prezentacích Řecka a jeho ostrovů coby destinace pro letní dovolenou v katalozích cestovních kanceláří ostrov Alonissos. Ten se nachází mezi daleko známějšími ostrovy Skiathos a Skopelos. Ty bývají někdy nazývány jako souostroví diamanty severních Sporad.

Jedinečný ostrov

Na ostrově lze pozorovat jedny z nejhezčích západů slunce v celém Středomoří. A to je skutečně co říci, neboť možností pozorování nádherných západů slunce je v oblasti Středozemního moře opravdu spousta. Alonissos je též součástí unikátního mořského parku. Protože na Alonissu nemají kde přistávat letadla, je doprava na Alonissos zajišťována trajekty z ostrova Skiathos. Na něm je postaveno mezinárodní letiště a tady přistávají letadla s turisty, mířícími do Alonisských letovisek.

Malý a klidný

Alonissos má rozlohu pouhých 63 kilometrů čtverečních. Trvale tady v několika vesničkách bydlí na něm něco málo přes 3.000 ostrovanů. S největší pravděpodobností i to je důvodem, proč je ostrov stále ještě neovlivněn masovou turistikou. I v hlavní turistické sezóně tady panuje především uvolněná a pohodová atmosféra.

Přírodní lékárna

Na ostrově rostou v hojném množství divoké léčivé byliny. I to je příčinou, proč bývá Alonissos též často nazýván přírodní lékárnou. V roce 1992 bylo území ostrova prohlášen národním mořským parkem. Ve vodách kolem Alonissu přežívá posledních několik stovek tuleně středomořského.

Kam na výlet?

Za absolvování stojí cesta do městeček Alonissos nebo Patitiri. Hlavní město Alonissos zničilo v roce 1965 zemětřesení. Od té doby se správa ostrova přemístila do přístavního městečka Patitiri. Obě letoviska nejen že umocňují bohatou historii Alonissu, ale stejně tak je zde možné zakoupit suvenýr nebo si objednat v některé z místních kavárniček chutnou řeckou kávu. Kdo rád jí mořské plody, neměl by opomenout ochutnávku čerstvých ryb. Ty zdejší kuchařští mistři delikátně upravují na všemožné varianty.

Centrální silnice

Místní občas tvrdí, že při pohledu z výšky připomíná tvar ostrova rybu. Jeho střední částí vede jakási páteř v podobě hlavní silnice. Z ní pak odbočují další kosti ve formě vedlejších silnic a polních cest. To důležité ovšem je, že většina z nich vede k nějaké pláži.

Pláže Alonissu

Zdejší pláže si rozhodně nemohou stěžovat na nedostatek slunečního svitu. Čisté moře v okolí ostrova láká turisty na dovolené k relaxaci a koupání se v průzračných vodách při pobřeží. Na své si tu přijdou také milovníci přístrojového potápění. V jižní části se také nalézá celá řada potápěčských center, v nichž je možné zapůjčit si potřebné vybavení.

Pláže na ostrově patří k vůbec nejčistším nejen v Řecku, ale dokonce na světě. Pláží s písčitým povrchem je tu jen málo a nejznámějšími z nich jsou Vythisma a Vrysitsa. Zbytek pláží je pak tvořen většinou hladkými oblázky či kamínky.