Řecký ostrov Evia

Druhý největší ostrov Řecka

Řecký ostrov Evia je situován ve vodách Egejského moře. V této části Egejského moře a je ostrovem největším. A po Krétě, ležící necelých 400 kilometrů jižněji, je druhým největším ostrovem celého Řecka. Evia je situována u východních břehů Řecka a geologicky bývá řazena k souostroví Sporady. Na délku měří 175 kilometrů a stálé obyvatelstvo čítá asi 217.000 osob.

Hornatý reliéf

Již z dálky viditelnou dominantou ostrova je vrchol Dirfys. Ten se tyčící do nadmořské výšky 1.750 metrů a je současně nejvyšším bodem ostrova. Povrch ostrova Evia je hlavně hornatý. Tuto skutečnost budou bezpochyby kvitovat všichni vyznavači turistiky a procházek po svých. S pevninským Řeckem je Evia spojena řadou mostů, po kterých se na ni mohou dostat i automobily. K dopravě na Evii je však možné použít i trajektovou dopravu. Cesta lodí zabere pouhých 45 minut.

Letovisko Pefki

Populární prázdninové městečko Pefki bylo pojmenováno po borovicích. Ty jsou rozesety po celém ostrově a turistům dopřávají chladivý stín. Ti často hledají pod jejich korunami ochranu před horkým sluncem. V letovisku najdou návštěvníci Evie vše, co k prožití klidné dovolené u řeckého moře vyžadují. Nacházejí se tady čisté písečné pláže, průzračně čisté moře, hotely a další ubytovací zařízení a nechybí pěší zóny s bary a tavernami. Je tu též romantický přístav. Během hlavní sezóny se tu denně pořádají trhy, kde je možné pořídit čerstvé ovoce, zeleninu a právě vylovené ryby.

Poznávacím znamením v tomto městečku je dlouhá pláž. Na ní si mohou turisté zapůjčit slunečníky a lehátka. Pláž je ve většině písčitá, ovšem v některých místech jsou jemné kamínky, které pomalu přechází ve větší kameny. Pláž je od Pefki oddělena širokou promenádou, která je ideální pro dlouhé večerní procházky. Posedět je možné v některé ze zdejších taveren a při západu slunce je si vychutnat pohostinnost místních obyvatel.

Hlavní město Chalkida

Hlavní město bylo pojmenováno Chalkida a v současnosti v něm trvale žije kolem 50.000 obyvatel. Byl tu vybudován i průmyslový přístav. Ten je určitě zajímavou podívanou pro turisty, kteří sem zavítají při svých toulkách po ostrově. Dalším lákadlem je průplav Evripos. Jeho šířka činí pouhých 40 metrů. V samotné Chalkidě si určitě nesmí návštěvníci nechat ujít prohlídku historického jádra, muzeí nebo projít se po pobřeží s restauracemi, kavárnami a nejrůznějšími hotýlky.

Amarynthos

Dalším krásným městem Evie je Amarynthos. Nachází se v jihovýchodním regionu na pobřeží. Při pohledu od moře dokreslují blankytně modré moře hory, zdvihající se dále za městem směrem do vnitrozemí. Na nich se daří olivovníkům, mandloním a několika druhům ovocných stromů. Evia je skvělým místem k dovolené u moře pro všechny, co chtějí vnímat dávnou antickou historii a zároveň si vychutnat dostatek slunce, písčitých pláží a příjemně prohřátého moře.

Masový turismus tady nehledejte

Celá řada míst na ostrově je zatím prakticky nedotčena masovým turistickým ruchem. Vedle pláží mohou návštěvníci ostrova na dovolené procházet rozlehlé lesy, stoupat na vysoké hory nebo navštěvovat malebné vesničky. Euboia, jak se také někdy Evii říká, je spojena s řeckou pevninou několika mosty, nabízející další možnosti, kam se vydat na výlet.

Bohatá historie

Od Athén je Evia jen asi hodinu plavby trajektem. Rozpadlé budovy a ruiny starých staveb, které tady kdysi postavily již zaniklé národy, ještě v současnosti návštěvníkům ostrova Evia vyprávějí zajímavé příběhy o dávných bozích a démonech, ale i o bohatém životě skutečných historických obyvatel.