Ostrov Kos

Ostrov lékaře Hippokrata

Řecký Kos, též známý pod jménem Hippokratův ostrov dle známého starověkého lékaře, který se zde narodil, se nachází na jihovýchodě Egejského moře. Geograficky patří k egejským Dodekanéským ostrovům.

Kos je podlouhlého tvaru a rozkládá se na ploše necelých 300 kilometrů čtverečních. Táhne se od tureckého pobřeží směrem na západ v délce 50 kilometrů. Jeho šířka kolísá mezi 2 až 10 kilometry. Stálý pobyt na Kosu má kolem 30 tisíc ostrovanů. Více než 50% ostrovanů je činných na poli cestování a cestovního ruchu.

Nezvyklý povrch

Reliéf ostrova tvoří, na rozdíl od dalších ostrovů v Řecku, především níže položené planiny. Jediné ostrovní horstvo, Dikeos, se vine podél jižního pobřeží. Nejvyšší hora Mt. Dikeos se šplhá do výšky 846 metrů. Za vznikem ostrova stojí, podobně jako za dalšími ostrovy v Egejském moři, sopečná činnost. I proto se tu nachází řada horkých pramenů s léčivými účinky a příznivým působením na lidské tělo.

Atraktivní destinace pro dovolenou

Na ostrově panuje velmi příznivé a stálé počasí. Návštěvníky sem přivádějí hlavně dlouhé pláže s pískem a oblázky a nikterak prudkým vstupem do příjemně prohřátého moře. Dále pak je důvodem pro cestu na Kos zdejší krásná subtropická fauna a flora, vesničky plné romantiky, v nichž jakoby se zastavil čas a v neposlední řadě též značné množství pamětihodností a starověkých památek.

Hlavní město

K nejoblíbenějším výletním cílům patří v první řadě hlavní město Kos. To je mezi cestovateli známé pevností ze středověku a Hippokratovým platanem. Díky svým pamětihodnostem bývá vyhledávaným místem turistů, vydávajících se za poznáním Kosu. Zakladateli moderní medicíny byla zasvěcena nejznámější památka ostrova Kos, komplex Asklépion. Ten byl v dobách největšího rozkvětu Řecka nejvýznamnější zdravotní institucí a v jeho útrobách se nalézala Hippokratova lékařská škola.

Pláž Mastichari

Turisty na dovolené oblíbená pláž Mastichari leží nedaleko stejnojmenného města. Její délka se blíží 3 kilometrům a je charakteristická svou jedinečnou krásou. Harmonicky se tu snoubí jemný a bělostný písek se smaragdovou barvou pobřežního moře.

Západní pobřeží

Západní pobřeží Kosu pak nabízí turistům na dovolené spoustu krás. Mezi nimi jednoznačně vyniká pláž Kardamena. Ta je k nalezení u stejnojmenného letoviska a od městského přístavu se táhne v délce více než 3 kilometry. Její návštěvníci se tady mohou těšit na jemný písek bílé barvy a průzračně čisté moře. Aktivní jedinci se pak mohou věnovat či jen vyzkoušet celou řadu vodních sportů.

Pláže u Kefalu

Pláže nedaleko letoviska Kefalos se rozkládají necelých 50 kilometrů od hlavního města. Nedaleko on nich mají turisté možnost vybírat z několika komfortních ubytování. Pláž sice patří k poměrně studeným, zvláště v porovnání s dalšími plážemi na Kosu. Avšak díky křišťálově čistému moři patří mezi to nejlepší, co může Kos pro dovolenou nabídnout.

Marmari

Vyhlášená písečná pláž Marmari je k nalezení v pobřežní části stejnojmenného letoviska. Na pláži je možné si pronajmout slunečníky a plážová lehátka. Zájemci tu mohou vyzkoušet windsurfing, vodní lyžování a další vodní sporty.

Výlety do Turecka

Ostrov Kos bývá často vybírán jako výchozí místo pro cestu do tureckého Bodrumu. Ten je od pobřeží Kosu vzdálen jen asi 4 kilometry a mezi ostrovem a Tureckem je možné využít pravidelnou trajektovou přepravu.