Řecký ostrov Evia

Řecký ostrov Evia je situován ve vodách Egejského moře a je druhým největším ostrovem v této části Egejského moře. Nalézá se u východních břehů Řecka a současně patří k souostroví Sporady. Na délku měří 175 kilometrů a obyvatelstvo čítá asi 217 000.

Dominantou ostrova je vrchol Dirfys tyčící se do výšky 1750 m, který je současně nejvyšším bodem ostrova. Evia je hlavně hornatá, což bezpochyby budou kvitovat všichni vyznavači turistiky a procházek po svých. S pevninským Řeckem je Evia spojena řadou mostů, k dopravě je však možné použít i trajektovou dopravu. Cesta lodí zabere pouhých 45 minut.

Populární prázdninové městečko Pefki bylo pojmenováno po borovicích, které jsou rozesety po celém ostrově a turistům dopřávají chladivý stín jako ochranu před horkým sluncem. V letovisku najdou návštěvníci Evie vše, co k prožití klidné dovolené vyžadují. Nacházejí zde čisté pláže, průzračně čisté moře, pěší zóny s bary a tavernami. Je tu též romantický přístav. Během hlavní sezóny se tu denně pořádají trhy, kde je možné pořídit čerstvé ovoce, zeleninu a právě vylovené ryby.

Poznávacím znamením v tomto městečku je dlouhá pláž, kde si mohou turisté zapůjčit slunečníky a lehátka. Pláž je písčitá, někde ovšem jsou kamínky, které pomalu přechází ve větší kameny. Pláž je od Pefki oddělena širokou promenádou, která je ideální pro dlouhé procházky. Posedět je možné v některé ze zdejších taveren a vychutnat si pohostinnost místních obyvatel.

Hlavní město bylo pojmenováno Chalkida a v současnosti tu bydlí kolem 50.000 obyvatel. Byl tu vybudován průmyslový přístav, který je zajímavou podívanou pro turisty, kteří sem zavítají při svých toulkách po ostrově. Dalším lákadlem je průplav Evoikos, který je široký jen 40 m. V samotné Chalkidě si určitě nesmí návštěvníci nechat ujít prohlídku historického jádra, muzeí nebo projít se po pobřeží, kde jsou restaurace, kavárny a nejrůznější hotýlky.

Dalším krásným městem Evie je Amarynthos. Nachází se v jihovýchodním regionu na pobřeží. Při pohledu od moře dokreslují blankytně modré moře hory zdvihající se dále ve vnitrozemí. Na nich se daří olivovníkům, mandloním a několika druhům ovocných stromů. Ostrov Evia je skvělým místem k dovolené u moře pro všechny ty, co chtějí vnímat dávnou antickou historii a zároveň si vychutnat dostatek slunce, písčitých pláží a příjemně prohřátého moře.

Celá řada míst na ostrově je zatím prakticky nedotčena masovým turistickým ruchem. Vedle pláží mohou návštěvníci ostrova na dovolené procházet rozlehlé lesy, stoupat na vysoké hory nebo navštěvovat malebné vesničky. Euboia je spojena s řekou pevninou několika mosty, které nabízejí další možnosti, kam se vydat na výlet.

Od Athén je Evia jen asi hodinu plavby trajektem. Rozpadlé budovy a ruiny starých staveb, které tady kdysi postavily již zaniklé národy, ještě v současnosti vyprávějí zajímavé příběhy o bozích a démonech, ale i o bohatém životě dávných obyvatel.