Ostrov Santorini

Bájná Théra

Santorini je populárním řeckým ostrovem, jenž se nachází v jižní oblasti Kyklad. Kyklady jsou rozsáhlým souostrovím asi uprostřed Egejského moře, na půli cesty mezi řeckou pevninou a Tureckem. Ostrovy Kykladského souostroví zatím nejsou turisticky tak intenzivně využívány jako kupříkladu ostrovy Jónského moře Zakynthos, Korfu nebo Lefkada, či největší a také nejnavštěvovanější z řeckých ostrovů Kréta. Kréta se mimochodem nachází asi 200 kilometrů jižně od Santorini.

santorini-panorama

Kykladské souostroví

Kykladské ostrovy bývají obecně většinou popisovány jako vyprahlé části země na jihu Egejského moře, které se k trávení dovolené a cestování zase až tak úplně nehodí. Pro turistiku bývají doporučovány spíše ostrovy dále na východ, jež jsou součástí Dodekanéského souostroví.

Kyklady tvoří několik velkých a spousta malých ostrůvků, mezi nimiž jejich celá řada neobydlených. K těm největším a nejznámějším patří v první řadě Santorini a dále pak Naxos, Mykonos nebo třeba Andros. Kromě Santorini, který je z Kykladského souostroví mezi turisty asi nejznámější, se ještě jezdí užít si dovolenou u moře na Mykonos. Ten nabízí svým návštěvníkům spoustu písečných pláží. Ty jsou, vzhledem ke skutečnosti, že Kyklady nepatří k nejnavštěvovanějším řeckým ostrovům, i uprostřed hlavní turistické sezóny poloprázdné.

Sopečný ostrov

Ve starém Řecku se ostrovu Santorini říkalo Théra a na řeckém území je pod tímto názvem znám až do dneška. Již při prvním pohledu na ostrov je zřejmé, že za jeho vznikem stojí sopečná činnost. Svým tvarem jasně dává najevo, že jde o vyhaslý kráter mohutné sopky.

Santorini je celé souostroví

Rozlohou nepatří Thera k největším z řeckých ostrovů a zabírá plochu jen asi 80 kilometrů čtverečních. Spolu s menšími ostrůvky která Therasia, Nea Kameni a Palea Kameni tvoří dnešní souostroví Santorini. To je pozůstatkem po mohutném sopečném výbuchu, který se udál údajně v roce 1627 před naším letopočtem. Obrovská vlna tsunami, kterou tato exploze vyvolala, doputovala až na nedalekou Krétu a údajně vedla k pádu mínojské civilizace. Ta v té době na největším řeckém ostrově vládla. Sopečný popel z tohoto výbuchu byl nalezen až na Islandu a během následujících letech změnila exploze sopky Thera podnebí na celé planetě.

santorini-thera

Luxusní destinace

Dnes je Santorini exkluzivním letoviskem a přezdívá se mu malý ráj. Ceny pozemků se zde pohybují až na hranici 4.000 EUR za metr čtvereční. Tomu stavu odpovídají ovšem i ceny za ubytování a další turistické služby. Ty nejdražší resorty v hlavním městě Thera nad strmými útesy, ze kterých je nádherný rozhled na celou kalderu, si jsou schopny účtovat až 1.000 EUR za jednu noc. I tak sem ale každým rokem přilétá nebo připlouvá na dovolenou více než půl milionu turistů z celého světa.

Pláže

Červená pláž

Zajímavostí ostrova Santorini jsou jeho pláže. Povrch většiny z nich pokrývá černý vulkanický písek a některé z nich tvoří také oblázky. Nejznámější pláží na ostrově je pravděpodobně Červená pláž nebo také Red Beach. Nachází se nedaleko ruin starověkého města Akrotiri v jižní části ostrova Thera a svou rozlohou se řadí k těm menším. Je lemována kameny a skalisky sytě červené barvy. Poněkud problematická je její dostupnost. Pláž je totiž dosažitelná pouze pěšky a turisté k ní musí sestupovat po strmé a poměrně úzké cestičce.

Kamari

Na východním pobřeží, u letoviska Kamari, leží v současnosti pravděpodobně nejvyhledávanější pláž na ostrově, stejnojmenná Kamari. Její povrch tvoří tmavý sopečný písek a na poměry ostrova Théra je velká a lehce dostupná. Na pláži nechybí obvyklá turistická infrastruktura a turisté si zde mohou zapůjčit plážová lehátka a slunečníky. V blízkosti pláže je pak v provozu několik restaurací a barů, v nichž je možné posedět i po západu slunce.

Perissa

Necelé tři kilometry jihozápadně od Kamari leží další, poměrně dlouhá, pláž. Ta získala své jméno po blízkém letovisku Perissa. Tato pláž se zapsala do povědomí turistů, kteří již na Santorini strávili svoji dovolenou, obrovským skalním masivem jménem Mesa Vouno. I zde si mohou turisté zapůjčit lehátka a slunečníky. Povrch pláže Perissa je tvořen tmavým pískem.

santorini-mlyn

Agios Georgios

Pláž Perissa na jihozápadě plynule přechází v pláž u letoviska Agios Georgios. Ta patří k nejpopulárnějším plážím na Santorini, je lehce dostupná a vypůjčeným autem se dá dojet prakticky až na pláž. I u městečka Agios Georgios je pláž tvořena šedým vulkanickým pískem a je oblíbená zejména mezi celebritami, které na Theře tráví svůj volný čas.