Řecký Thassos

Thassos je nejsevernějším z řeckých ostrovů v Egejském moři a současně je nejseverněji ležícím ostrovem Řecka. Od řecké pevniny je vzdálen asi pět kilometrů a svou rozlohou, přesahující 400 kilometrů čtverečních, patří spíše k větším Egejským ostrovům. Členité pobřeží ostrova Thassos se táhne v délce téměř sta kilometrů.

thassos-more

Hlavním městem je současně stejnojmenný největší přístav na ostrově Thassos, který je také někdy nazýván Limenaria. Leží na severním pobřeží a je jeho správním centrem. Na Thassosu trvale žije asi 15 tisíc obyvatel, ovšem během letní turistické sezóny, kdy je dovolená na řeckých ostrovech jedním z populárních způsobů trávení volného času u moře, počet obyvatel na Thassosu stoupá.

Podobně jako další ostrovy ve vodách Egejského moře je i Thassos poměrně hornatý. Nejvyšší hora Ipsarion se šplhá do nadmořské výšky 1204 metrů a podél pobřeží se nalézá celá řada písčitých a oblázkových pláží. Na nich mohou návštěvníci ostrova prožít příjemný čas volna a odpočinku a koupat se v průzračně čistých vodách Egejské moře.

Letní dovolená na Thassosu se bude líbit jak turistům, kteří si chtějí během pobytu u moře dopřát luxusu a dalších doplňkových služeb, ke kterým patří například možnost zapůjčení plážových lehátek a slunečníků či možnost jízdy na vodních lyžích, skútru a provozování dalších plážových sportů, tak se tady bude líbit též romantikům a turistům, vyhledávajícím spíše klidná letoviska a zastrčené pláže, ukryté v malebných zálivech. Thassos nabízí svým návštěvníkům i turisticky dobře vybavené pláže s veškerou infrastrukturou, i pláže daleko od civilizace, na nichž se mohou jejich návštěvníci koupat a opalovat prakticky sami.

thassos-plaz

Na rozdíl od dalších řeckých Egejských ostrovů, ležících v dále na jihu, není Thassos tolik vyprahlý a jeho vnitrozemí je charakterizováno bujnými borovicovými a piniovými lesy. Hojně zastoupené jsou též olivové háje a ostrovu se tudíž ne nadarmo přezdívá zelený smaragd Egejského moře.

Na Thassosu panuje příjemné středomořské klima a letní teploty vzduchu se tu pohybují mezi pětadvaceti a třiceti stupni Celsia. To je dobrou zprávou pro milovníky klasického plážového odpočinku a lenošení, kteří nemají rádi příliš vysoké teploty, jež panují v průběhu letní sezony například v Egyptě nebo v Tunisku. Mořská voda v okolí Thassosu je v létě příjemně prohřátá a jak už bývá na Egejských ostrovech zvykem, je i průzračně čistá a ideální k příjemnému osvěžení či k plavání, šnorchlování a dokonce i přístrojové potápění.

Lenošení a odpočinek na prohřátých písečnýcj a oblázkovo – písčitých plážích však není jedinou možností, jak trávit volný čas a dovolenou na ostrově. K ostrovu se váže bohatá a pestrá historie a již ve starověku byl znám coby sídlo Sirén. Ty lákaly svým zpěvem námořníky, plující podél ostrova, a snažily se, aby jejich loď na pobřeží ztroskotala. Thassos si až do současnosti zachoval spoustu ze svých dávných tradic a kultury a kdo preferuje původní řeckou atmosféru před moderními letovisky, určitě nebude na Thassosu zklamán.

thassos-jeskyne

Se západem Slunce zábava na ostrově pochopitelně nekončí a na své hosty čeká, a to hlavně v letoviscích podél pobřeží, celá řada restaurací a kaváren, nabízejících lahodné pokrmy především z plodů moře. Návštěvníci Thassosu, kteří preferují kontinentální stravu, si samozřejmě mohou vybrat i z jídel, na která jsou zvyklí z domova. Bylo by velkou chybou neochutnat během návštěvy ostrova zdejší vyhlášené víno, které je tady lisováno již po několik staletí. Turisté, kteří se rádi baví, mohou po setmění zajít do celé řady barů a stejně tak navštívit například diskotéky nebo jiné noční podniky, které se postarají o skvělou zábavu až do rána.

Ti z návštěvníků ostrova Thassos, pro které dovolená neznamená jen pobyt v hotelu a jeho nejbližším okolí, je určitě dobrou možností, jak poznat celý ostrov, vypůjčit si osobní automobil nebo malý motocykl. Vzhledem ke skutečnosti, že ostrov je asi 20 kilometrů široký a stejně tak dlouhý, je možné místní hlavní výletní místa navštívit během jediného dne. Pro toho, kdo se chystá poznat Thassos do detailu, je však i týdenní pobyt v některém z thassoských letovisek příliš krátký.