Řecký ostrov Ios

Mezi nejnavštěvovanější ostrovy Řecka patří Ios. Je součástí tzv. Kykladských ostrovů a nalézá se v Egejském moři obklopen ostrovy Santorini, Naxos a Paros. Z ostrova Santorini jezdí každodenní doprava lodí, neboť na Iosu se nenachází letiště. Přestože plocha Iosu je pouze lehce pod 100 km2, je značně vyhledáván především kvůli své podmanivé přírodě, okouzlujícím plážím a bezstarostnému způsobu zdejšího života. Místních tady trvale bydlí pouze cca. 2.000.

Trajekty z ostrova plují také do Athén, krétského Heraklionu či na další okolní ostrovy. Hlavní město ostrova Ios je Chora.

V minulosti zde bylo hlavním způsobem obživy zemědělství, v v posledních desetiletích se ale nejdůležitějším odvětvím ostrovního hospodářství stává cestování a služby s ním spojené. Cestovatelé, kteří na ostrov zavítají, chtějí v první řadě pohodu a soukromí a to jim zdejší pláže se zlatavým pískem nabízejí.

Do hlavního města sice mají automobily vjezd zakázán, na oplátku je jako stvořené pro příjemné procházky křivolakými uličkami. Chora je proslulá svou starořeckou architekturou, jejímiž nejdůležitějšími poznávacími znaky jsou až neuvěřitelně bílé, ve většině čtverhranými, domky. Město překypuje celou řadou kavárniček, restaurací, taveren a též obchůdků pro nákup suvenýrů.

Při okraji Chory se do výšky tyčí 12 větrných mlýnů. Kousek od nich leží přírodní amfiteátr, kde se pořádají různé kulturní akce. Právě zmiňované větrné mlýny byly vystavěny po celém ostrově a bývají považovány za jeho symbol.

Pláže ostrova jsou údajně ty nejlepší nejen v Řecku, ale dokonce v celé Evropě. Návštěvníci mohou beze stresu odpočívat a slunit se na více než 70 kilometrech pláží. Průzračně modrá voda navíc přitahuje potápěče k prozkoumávání života pod hladinou.

I když nepatří Ios k největším řeckým ostrovům, u turistů, cestujících na dovolenou do Řecka, boduje spoustou okouzlujících a jedinečných písečných pláží. Pláže jako Maganari, Mylopotas či Pirki Nero a další patří mezi to nejlepší, co může Řecko a vůbec celé Středomoří svým návštěvníkům, toužícím po odpočinku a relaxaci nabídnout.

Některé z pláží na ostrově Ios jsou dobře přístupné autem nebo na malé motorce, na jiné je naopak nutné dostat se komplikovanou cestou pěšky. Protože většina pláží na Iosu má písečná povrch, dovolená se tady bude líbit těm z turistů, kteří rádi lenoší v prohřátém písku a koupou se na plážích s mírným vstupem do moře. Ale i ti, kteří preferují pláže oblázkové, si tady mohou najít své místo na koupání. K nejznámějším patří například Tris Ekklisies. Pohled na tuto pláž je jednoduše nádherný a díky čisté vodě v moři se zde bude líbit i příznivcům šnorchování.

Moderní ubytovací kapacity byly nedávno postaveny především ve středisku Mylopotas. Město leží 1,5 km od hlavního města a k ideální relaxaci má pro turisty připravenu pláž s délkou přesahující 1 km.