Ostrov Kos

Řecký Kos, též známý pod jménem Hippokratův ostrov dle známého starověkého lékaře, který se zde narodil, se nachází na jihovýchodě Egejského moře a patří k Dodekanéským ostrovům.

Kos je podlouhlého tvaru a rozkládá se na ploše necelých 300 kilometrů čtverečních. Táhne se v délce 50 km a jeho šířka kolísá mezi 2 – 10 km. Stálý pobyt zde má kolem 30 tisíc ostrovanů, z nichž více než 50% je činná na poli cestování.

Reliéf ostrova tvoří, na rozdíl od dalších ostrovů v Řecku, především níže položené planiny. Jediné ostrovní horstvo, Dikeos, se vine podél jižního pobřeží. Nejvyšší hora Mt. Dikeos se šplhá do výšky 846 m. Za vznikem ostrova stojí sopečná činnost a proto se tu nachází řada horkých pramenů s léčivými účinky a příznivým působením na lidské tělo.

Na ostrově je velmi příznivé a stálé počasí. Návštěvníky sem přivádějí hlavně dlouhé pláže s pískem a oblázky s nikterak prudkým vstupem do příjemně prohřátého moře, krásná subtropická fauna a flora, vesničky plné romantiky, ve kterých jakoby se zastavil čas a stejně tak značné množství pamětihodností a starověkých památek.

V první řadě hlavní město Kos, známé pevností ze středověku a Hippokratovým platanem, bývá vyhledávaným místem turistů vydávajících se za poznáním. Zakladateli moderní medicíny byla zasvěcena nejznámější památka ostrova Kos Asklépion. Ten se v dobách největšího rozkvětu Řecka stal nejvýznamější tehdejší zdravotní institucí a v jeho útrobách se nalézala Hippokratova lékařská škola.

Turisty na dovolené oblíbená pláž Mastichari leží nedaleko stejnojmenného města. Její délka se blíží 3 kilometrům a je charakteristická jedinečnou krásou, v níž se jedinečně snoubí jemná a bělostný písek se smaragdovou barvou příbřežního moře.

Západní pobřeží Kosu pak nabízí turistům na dovolené spoustu krás, mezi nimiž vyniká pláž Kardamena. Ta je k nalezení u stejnojmenného letoviska a od městského přístavu se táhne v délce více než 3 kilometry. Její návštěvníci se tady mohou těšit na jemný písek bílé barvy a průzračně čisté moře. Aktivní jedinci se zde mohou vyzkoušet celou řadu vodních sportů.

Pláže nedaleko letoviska Kefalos se rozkládají necelých 50 kilometrů od hlavního města. Nedaleko pláže mají turisté možnost vybírat z několika komfortních ubytování. Pláž sice patří k poměrně studeným, zvláště v porovnání s dalšími plážemi, avšak díky křišťálově čistému moři patří mezi to nejlepší, co může Kos pro dovolenou nabídnout.

Vyhlášenou písečnou pláž Marmari mohou turisté navštívit v přední části stejnojmenného letoviska. Na pláži je možné si pronajmout slunečníky a plážová lehátka, vyzkoušet windsurfing, vodní lyžování a další vodní sporty.

Ostrov Kos bývá obvykle volen jako výchozí místo pro cestu do tureckého Bodrumu, jež je od pobřeží ostrova vzdálen jen asi 4 kilometry.