Karpathos

Mezi ostrovy Rhodem a Krétou se v Egejském moři vine krásný ostrov Karpathos. Je řazen k souostroví Dodekanésos a je jeho 2. největším ostrovem. V severní části k němu patří ještě ostrůveček Saria, v jižní části pak ostrůvky Armathia s Kasosem. Znamením Karpathosu je bující příroda a řecký nádech bytí. Na délku měří cca. 50 kilometrů, široký je 6 – 11 kilometrů. Jeho pobřeží se táhne v délce 160 km a hlavním městem je Pigadia.

Vzhledem k tomu, že Karpathos ještě příliš nezasáhl průmyslový turismus jako nedalekou Krétu či Rhodos, návštěvníci na ostrově mohou strávit úplně odlišnou dovolenou než pouze povalování se na písečném pobřeží. Ostrov je plný kontrastů a lze konstatovat, že se prakticky jedná o jedno velké horstvo. Nejvyšší vrchol se jmenuje Kali Limni a z moře se zvedá do výšky přes 1.200 m. Místní fauna a flóra je velmi pestrá, rostou zde borovicové lesy, cypřiše a olivové háje. Pláně ve vnitrozemí pak pokrývají louky s voňavými bylinami, daří se tu vínu a ovocným stromům.

Díky dobrým klimatickým podmínkám je Karpathos často brán jako téměř skvělé místo pro strávení příjemných několika volných dní dovolené u moře. V sezoně tady dochází ke srážkám jen minimálně a slunečního svitu si zde dosytosti užije kdokoliv. Pláže jsou ponejvíce písečné, ale občas je možné natrefit i na oblázkovou pláž. Tu prý nejhezčí, Apellu, tvoří písek zlaté barvy a lemují ji zelené stráně a skaliska.

Karpathos je ostrovem plným kontrastů. Návštěvníci Karpathosu mohou během dovolené na vlastní oči vidět na jedné straně příkré a velmi ostré skály nebo útesy, vyčnívající z moře. Na druhé straně je ostrovní krajina zelená a velice úrodná. Sever je poměrně hornatý a pustý, jeho jižní část je naopak zelená a a úrodná. Nejjižnějším výběžkem na Karpathosu je mys Kastelo, severní hranicí tvoří maličký ostrůvek Saria.

Hlavním důvodem, proč turisté přilétají na dovolenou na Karpathos, jsou krásné pláže. Podél pobřeží se nalézá značné množství pláží nejrůznějších typů. Za zmínku určitě stojí Achata, oblázková pláž na východním pobřeží. Nad malebnou pláží Kyra Panagia stojí maličký kostelík s jasně červenou kopulí. Ve východní části ostrova se pak nalézá pláž s jemným pískem Apella. Jih ostrova je bohatý na malé a opuštěné pláže, skýtající turistům na dovolené dostatek soukromí.

Azurově modrá voda v turistech nutně vyvolává dojem, že se ocitli někde v karibském ráji a nikoliv na středomořském ostrově. Mezi oblíbené pláže dále patří Damatrie, Kyra Panagie. Agios Nicolaos, Achata, Mikri Amopi, Diakoftis či Agios Thoros. Na jihu ostrova jsou skvělé podmínky pro vodní sporty, hlavně windsurfing.

Kvůli procestování Karpathosu se dá vypůjčit skútr, motocykl nebo auto. V průběhu několika dní se tak dá dokonale poznat ostrovní krajinu a turisté mohou procestovat vnitrozemí ostrova a také pobřeží ze všech stran. Vydat se je možné samozřejmě i na pěší výlety, doporučuje se ale pořídit mapu a pohybovat se pouze po vyznačených stezkách.